top of page
Search
Writer's picturelukakrejci

Kako prezentira Mate Rimac?




Prezentaciju analiziram slično kao što to činim na Demo danu ili kada s nekime radim 1:1, barem u okviru mogućega preko snimke. Analiza preko Youtube snimke ima svoje prednosti (mogu nekoliko puta i detaljnije pogledati), ali i nedostatke (vidim samo odabrani kadar, ne vidim publiku, dijelovi su izrezani,…). Fokus ću staviti na izvedbu, a ne strukturu i poruke prezentacije jer bi za to trebao bolje poznavati kontekst, publiku i ciljeve prezentacije. Sama prezentacija mislim da nije bila jedna od onih krucijalnih i onih koje se posebno detaljno pripremaju tako da pretpostavljam da su ovo Matine defaultne prezentacijske postavke.


Očito je da snimka nije uhvatila baš sam početak tako da ne znam je li snimka kreće od druge ili dvadesetdruge sekunde od pravog početka prezentacije. Prvih par rečenica je jako važno, ali teško mi je prokomentirati jer ne znam koje su bile prve (kao što snimka nema ni kraj prezentacije). Na ovom „vidljivom“ početku primjećujem blagu nelagodu ili tremu kroz istrzani govor i njihanje tijela naprijed-nazad. Na snimci se ne vide noge, ali bilo je i 2-3 poskakivanja, ne vidim je li iz koljena ili stopala. Kao što to tipično bude, ti se simptomi kasnije ublažavaju.


Sviđa mi se odnos prezentera i vizuala. Nema pretjeranog gledanja u slajdove, uglavnom samo kada želi rukom nešto pokazati, baš kako treba. Kada i nešto pokaže rukom, to čini brzo i pogled vraća na publiku. Tijelo se također trudi držati prema publici, a ne, kao što to mnogi čine, pod kutom od 45 stupnjeva - taman na pola puta između slajda i publike.


Ruke koristi dvojako: ili s obje drži daljinski (više na početku, taj mi se dio manje sviđa), ili ih koristi za gestikulaciju (to mi se više sviđa). Sama gestikulacija je više „dirigentska“ (ritam i naglašavanje), a nešto manje „funkcionalna“ (povezana s riječima). Kada je funkcionalna, ponekad ponovi tu istu gestu još 1-2 puta pa onda prestaje biti funkcionalna. Bilo je trenutaka kada je mogao bolje poentirati, volio bih vidjeti više funkcionalnih gesti. Većinom stoji ravnomjerno na obje noge, a što je dobro – daje na stabilnosti, samopouzdanju i autoritetu.


Obzirom da glas u velikoj mjeri vidim kao posljedicu tijela, komentar za glas je sličan komentaru za gestikulaciju. Energija u glasu postoji, govor nije monoton, samo nedostaje trenutaka kada bi i govorom „funkcionalno“ dodatno poentirao – primjerice pauzom, bržim, sporijim, glasnijim ili tišim govorom. Između ruku i govora postoji neka tajna veza pa bi mu u tome pomogla i već navedena funkcionalna gestikulacija. Također, dio rečenica završava uzlazno čime gubi na percipiranom autoritetu. Poštapalice nisam primijetio, bilo je nešto malo „hmmm“, ali ništa pretjerano i što bi trebalo brinuti, a posebno za ovakav tip prezentacije. Za TED talk ili vođenje dnevnika, očekivani standard je po tom pitanju mnogo viši.


Prostor za napredak vidim i u nečem što je i inače korak koji dijeli solidne od vrhunskih prezentera. Radi se o vođenju publike kroz prezentaciju i kako se rade tranzicije s jedne ideje na drugu, s jednog slajda na drugi. Uglavnom nakon što završi jednu misao/ideju, pritisne da prebaci na idući slajd, kratko ga pogleda te onda nastavi priču sa time što je na tom slajdu. Tako slajdovi vode priču, a efekt bi bio puno veći da najavi što slijedi prije nego prebaci slajd. To zahtijeva dobro poznavanje svoje prezentacije te plan kako će povezati dijelove priče u priču. Moguće da je kao i većina prezu sklepao večer prije pa nije to bio u stanju izvesti.


O slajdovima neću puno, u principu su dobri, možda ih je par bilo malo previše „busy“. Ne znam koliko daleko je bila publika, a to je bitan faktor za procijeniti količinu i veličinu sadržaja, tj. kako to sve izgleda iz njihove perspektive. Kao i kod izvedbe, neki momenti su mogli biti i dojmljivije vizualno prikazani – neki dijamanti su ostali napola zakopani. Upao mi je u oko font, a koji inače nikad ne komentiram tako da se sam sebi čudim. Izgleda mi kao običan Calibri ili nešto slično. Od ovakve kompanije bi možda očekivao nešto više „edgy“. Također na nekim slajdovima gore piše „confidential“ što je malo čudno za nešto što je objavljeno na Youtube. Vjerojatno je reciklirano iz nekih starijih, u to vrijeme povjerljivih preza. To se vidi i prema tome što su neki slajdovi sa svijetlom, a drugi sa tamnom pozadinom, neki na Hr, a drugi na Eng. Ni Mate nije imun na recikliranje i (vidljivo) sklapanje nove prezentacije od dijelova starih.


Zaključno, prezentacija je vrlo solidna u svim područjima. Prema putu koji je prošao, do te je razine došao kroz puuuuuno prezentacija i učenja na vlastitim greškama. Ne znam je li s nekime radio ili se savjetovao. Vjerujem da bi velika većina nas bila sretna s ovakvim defaultnim prezentacijskim vještinama. Za stepenicu više potrebno je raditi na detaljima i na kreiranju nekih „magičnih“ ili „Wow“ momenata, jer baza je prilično solidno pokrivena. Uočio sam nekoliko takvih momenata gdje je mogao iskopati te dijamante i efektnije poentirati. Sa zanimanjem ću pratiti daljnji razvojni put kompanije, ali i razvojni put Matinih prezentacijskih vještina.

260 views0 comments

Comments


bottom of page